JAUNĀS DZĪVES CELTNIEKI

MBendiks

Ieskats piesūcekņu simbiotiskajā metabolismā

Pirms vairākām nedēļām es izkliedzu pāris repliku par notikumiem pirisma[1]frontē. Toreiz no valsts pasūtījuma VM (Veselības ministrijā) diezgan rupjā, pat skandalozā veidā tika izsviests līdz tam laikam labi ieredzētais Mediju Tilts, kura šefs Filips Rajevskis publiski apgalvoja, ka neesot arī ne kapeikas dabūjis no Valsts kancelejas ceturtdaļmiljona “komunālā” kontrakta. Tiesa, negaidītā un gandrīz brīnumainā kārtā, mazajā šķirbiņā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu, EM (Ekonomikas ministrija) viņam iešķieba līgumiņu tā uz “80 kilo”. [..]

Šī sliktā, sliktā, sliktā valdības komunikācija, ak āpāc!

Tomēr viena atklāsme te ļoti iederas, jo nāk no pašiem “sliktās komunikācijas” vaininiekiem. Pērnā gada 16. decembrī šī tēma tika cilāta Saeimas komisijā, un re ko mums pauda cilvēks no valstiskā komunikācijas paša viduča:

“Komentējot kritiku, Valsts kancelejas konsultante stratēģiskās komunikācijas jautājumos Daiga Holma norādīja… Situāciju apgrūtina arī tas, ka, pēc Holmas paustā, komunikācijas resursi valsts pārvaldē ir ierobežoti – ministru komunikācijas departamentos ir apmēram pa trim cilvēkiem. Tāpat viņa uzsvēra, ka pēdējos desmit mēnešus arī komunikācijas eksperti strādā pastiprinātā režīmā…”

Tātad departamentos esot pa trim cilvēkiem un tie paši pārstrādājušies. Pirmkārt, te nu jāvaicā: varbūt nevajag tā pūlēties? Ja reiz darbs nepadodas un visi vienprātīgi atzīst, ka darba produkts, proti, valdības komunikācija, ir katastrofāli slikta, tad nevajag tā mocīties. Un, otrkārt, stāsti par mazo cilvēku skaitu un trūcīgo rocību ir blēņas, lai neteiktu rupjāk.

Tikai pāršķirstot ministriju un Valsts kancelejas mājas lapas, atrodam sešus dučus personāžu, kuru tiešais uzdevums ir publiskā komunikācija. Sarakstā ir tikai tie amati, kuru nosaukumā tas atšifrēts, un ļoti ticams, ka ārpus šī skaita būs gandrīz tikpat daudz tādu, kas ir vienkārši “padomnieki”, “konsultanti” un tamlīdzīgi ļauži, kuru darbības sfēra nav konkretizēta. Te būs neliels pārskatiņš:

MK un ministru/ministriju komunikāciju darbinieki/padomnieki
(ar atšifrētu darbības sfēru)
 
   
Premjera birojs 2
Valsts kanceleja:  
        Komunikācijas departaments 7
        Stratēģiskās komunikācijas departaments 5
Finanšu ministrija 6
VARAM 7
Veselības ministrija 5
Ekonomikas ministrija 5
Labklājības ministrija 4
Iekšlietu ministrija 4
Ārlietu ministrija 4
Satiksmes ministrija 6
Tieslietu ministrija 3
Izglītības ministrija 3
Zemkopības ministrija 5
Kultūras ministrija 6
Kopā: 72
   
Vidēji mēnešalgās (EUR 1600 /mēn.) 115 200
Gadā kopā 1 382 400

Tabulā ieliktā mēnešalga ir ticams pieņēmums caurmēra situācijai, jo ir cilvēki, kas strādā par valstī vidējo algu, bet ir arī tādi, kas saņem divtik un pat vairāk. Skaitlis ielikts tālab, lai pievērstu uzmanību, ka šie 72 atklāti redzamie un vēl kāds pulciņš šeit neuzskaitīto saņem algu katru mēnesi, kas gada griezumā sasummējas kā 1,4 miljoni eiro.

Ja pieliekam klāt nodokļus, tad kopumā uz šo, “ierobežoto resursu” komunikāciju gadā no budžeta aiziet vairāk nekā divi miljoni. Par sliktu – vienprātīgi sliktu atzītu – komunikāciju 2 miljoni algās.

…bet tas vēl nav viss!

Gaišu nākotni, tai skaitā spēka un varonības pilnu valdības komunikāciju, mums sola ar nopietnu apņēmību. Protams, jaunveidojamajos birojos algas būs līdz pat trīsreiz lielākas par iepriekšējā tabulā izmantoto piemēru, bet galvenais: jaunas programmas, projekti un pasākumi, iepirkumi un konkursi, kuros taču piedalīsies vislabākie profesionālie spēki, un tad tik būs! Būs, būs. Noteikti. Jo nav jau tā, ka mēs bez pieredzes šai ziņā.

Tās pašas visnotaļ profesionālās firmas jau gadiem ilgi zīž no ministriju un citu valstisku veidojumu tesmeņiem. Pavirši pārskrienot oficiālos iepirkumu datus, uztaisīju mazu tabuliņu par trīs redzamiem šī žanra pārstāvjiem un dažiem pērnā gada līgumiem.

  Datums Summa
(bez PVN)
 
Veselības ministrijas līgums ar DDB[2]
“Seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšanas kampaņas stratēģijas izstrāde”.
22.09.2020. 47 210  
Veselības ministrijas līgums ar DDB
“Reklāmas izveide un izvietošana gripas profilakses jautājumos”.
04.11.2020. 39 720  
Veselības ministrijas līgums ar DDB
“Sabiedrības informēšanas aktivitāšu par aktuālām sabiedrības veselības veicināšanas un slimību profilakses tēmām izstrāde un īstenošana (79341000-6)”.
05.01.2021. 150 000  
Veselības ministrijas līgums ar DDB
“Sabiedrības informēšanas aktivitāšu par aktuālām sabiedrības veselības veicināšanas un slimību profilakses tēmām izstrāde un īstenošana”.
06.01.2021. 68 999  
“DDB Worldwide Latvia” pakalpojumu iepirkumi
pēdējo četru mēnešu laikā, kopā, bez PVN:
    305 929
       
Valsts kanceleja “Vispārīgā vienošanās par “Valsts kancelejas un Ministru kabineta plānoto komunikācijas kampaņu un pasākumu realizāciju. “Deep White”, “Mediju Tilts”, “PR kvadrāts”.  Vienošanās paredz, ka tālāk “pasūtītājs izvēlas pakalpojumu sniedzēju konkrētiem pasākumiem. 15.04.2020. 250 000  
SPKC līgums par “Sabiedrības informēšanas kampaņu veselības veicināšanas jautājumos izstrādi un īstenošanu”. Līgumam ir 3 daļas – viena ar “Deep White”. 17.06.2020. 39 679  
Valsts vides dienests, līgums ar “Deep White”  par “VVD komunikācijas standarta izstrādi”. 05.08.2020. 24 870  
Labklājības ministrijas līgums ar “Deep White”
“Starptautiskas konferences organizēšana par vīriešu lomu mūsdienu sabiedrībā”.
21.08.2020. 24 342  
CSDD līgums ar Deep White.
“Sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšana par CSDD piedāvātajiem pakalpojumiem”.
20.10.2020. 20 000  
Nodibinājums “Iespējamā misija” līgums ar Deep White.
“Skolotāju izglītības projekta “Mācītspēks” reklāmas kampaņas materiālu izstrādes pakalpojumi ESF līdzfinansētā projekta Nr. 8.2.1.0/18/I/004 “Latvijas Universitātes inovatīvas, pētniecībā balstītas studiju virziena “Izglītība, pedagoģija un sports” studiju programmas” ietvaros”.
03.11.2020. 30 783  
Iepirkumi no “Deep White”, ieskaitot komunālo Valsts kancelejas līgumu, no kura “Mediju Tilts” neko neesot saņēmis, 2020. gads, kopā, bez PVN:     389 674
       
Veselības ministrijas līgums ar “Mediju tilts”
“Sabiedrības informēšanas kampaņa par zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma izrakstīšanu”.
19.02.2020. 197 545  
Veselības ministrijas līgums ar “Mediju tilts”
“Veselības ministrijas dalības nodrošināšana pasākumā “ZZ čempionāts” 2020.gadā”.
15.05.2020. 41 800  
VARAM līgums ar “Mediju tilts”
 “Sabiedrības informēšana par individuālo apkures iekārtu pareizu ekspluatāciju, lai mazinātu kurināmo dedzināšanas ietekmi uz vidi un cilvēka veselību”.
25.09.2020. 28 390  
SPKC divi līgumi ar “Mediju tilts”
“Sabiedrības informēšanas kampaņu veselības veicināšanas jautājumos izstrāde un īstenošana”.
30.11.2020. 39 678  
    39 600  
Ekonomikas ministrijas iepirkuma komisijas lēmums par “Mediju tiltu” kā konkursa uzvarētāju.
“Sabiedrības informēšanas kampaņas iedzīvotāju motivēšanai mācīties visas dzīves garumā un uzņēmēju motivēšanai veikt ieguldījumus cilvēkkapitālā izstrāde un īstenošana”.
28.12.2020. 80 527  
Mediju Tilts pakalpojumu iepirkumi,
2020. gads, kopā, bez PVN:
    427 540
       
Trīs (vai varbūt trīsarpus) ārpakalpojumu sniedzēju darbu apjoms dažos līgumos valdības un tās kantoru apčubināšanā gada laikā:     1 123 143

Tātad šajā vienprātīgi par sliktu atzītajā valdības komunikācijā sešciparu skaitļu naudas summiņas profesionāļi jau ir saņēmuši. Piedevām šie ir tikai pašā virspusē viegli redzamie pasākumi. Pirmkārt, daļa no gardajiem kumosiem ir noslepenoti (tādiem klientiem, kā NBS un ĀM, piemēram), otrkārt, milzu summas apgrozās pseido sabiedriskajās organizācijās, kuras pārdala gan mūsu budžeta, gan eiro naudiņas. Un tie ir miljoni, kuri nāk klāt jau pirmajā tabulā atspoguļotajām aldziņām.

Tehniskais rezultāts? Vienīgais neapšaubāmais šo aktivitāšu rezultāts ir līdzekļu apgūšana. Sabiedrība tiek aplaimota ar informēšanu, ministrijas – ar koncepcijām. Protams, mēdz būt arī kādi konkrētāki sasniegumi, par ko atsevišķi kantori var parādīt statistiku, bet to nav pārāk daudz, lai traucētu vispārīgo ainu: valdības komunikācija esot slikta, slikta, slikta! Par pāris miljoniem algās un vēl nez cik miljoniem līgumos.

Atšķirībā no celtniekiem, kuriem par tādu vai citādu cenu kaut kas tomēr beigu beigās ir jāuzbūvē, ne piristiem, ne IT producentiem nekas paliekoši taustāms nav obligāti jāatstāj. Papīri jāsakārto, un var ķerties pie nākamā… [..]

Bet celtnieki, kuri projektos apgroza miljonus desmitiem, dod darbu tūkstošiem cilvēku. Dižpiristi, savukārt, pārdala dažus (vai vairākus) miljonus ik gadu, ar darba vietu tūkstošiem neaizraujas. Jo tranšejas nav jārok un jābetonē arī nekas nav.

Un atšķirībā no celtniekiem, neviens ne par kādiem karteļiem netramda, un dividendēs var dalīt itin jaukas summas. Ziedojumi politiskajām partijām? Nu, ir jau pa kādam, bet tā ir tīrā sagadīšanās. Nav jau nekāds biatlons.

… bet tas vēl arī nav viss!

Jums šķita, ka nu jau pietiks? [..] Septembrī mūs aplaimoja ziņa, ka vēl papildus jau ierastajiem tēriņiem ļoti sliktajai valdības komunikācijai daži miljoni obligāti jānotērē arī visas valsts tēlam. Žanra cienītāji jau būs iepazinušies ar valstiskas atbildības caurvītu opusu, kurš sākas šādi:

Informatīvais ziņojums “Par vienota valsts tēla izstrādi”. [..]

Vienotā valsts tēla ieviešanai nepieciešams finansējums 2021. gadam ir 1 399 761 eiro, 2022. gadam – 1 367 761 eiro un 2023. gadam – 1 367 761 eiro. [..]

Vēl viens tesmenis pieaudzēts budžeta govij. Tāds mūsdienu mičurinisms un piedevām ar iezīmētu perspektīvu. [..]

Bizness privāts, bet naudiņas gan lielākoties sabiedriskas… [..]

Publicēts saīsināti

Avots: https://benedictingibjorg.wordpress.com/2021/02/  

Ar norādi: Pēc ērla Egila 925. gadā pēc Kr. noslēgtā līguma ar kuršu ķēniņu Lokero


[1] Pirisms un attiecīgi pirists – žargona apzīmējums sabiedriskajām attiecībām (no PR, Public Relations) un šajā jomā strādājošiem speciālistiem.

[2] Aģentūra “DDB Worldwide Latvia”Publicēts laikrakstā “DDD” Nr.6(476), 2021. gada 26. marts–8. aprīlis


« Atpakaļ